Reţeta pe care o voi prezenta azi s-a născut dintr-o improvizaţie. Vara anului 2012, duminică dimineaţă, musafiri, #ceamgasitprinfrigider, etc… De atunci am preparat-o de mai multe ori şi s-a bucurat de mare succes.
Prima postare a acestei reţete am făcut-o tot în vara lui 2012, în aceeaşi duminică în care am ...improvizat-o ! S-a întâmplat pe grupul “hai să bucătărim” / facebook, grup ce aparţine prietenei mele Laura Sorina, căruia îi mulţumesc mult pentru invitaţia de a mă alătură acestuia, imediat după apariţia pe facebook. Am invitat-o la rândul meu, la una din următoarele noastre filmări, invitaţie pe care sper că o va onora curând!
Sâmbătă n-am avut chef de cumpărături, deşi ştiam că voi avea musafiri următoarea zi. Am lenevit….ca de obicei... Duminică dimineaţă, după cafea, am deschis uşa frigiderului cu intenţia de a găti ceva… Momentul n-a fost bine ales pentru că frigiderul meu conţinea mult aer. Din ce să găteşti? Din aer rece….???
Am sperat totuşi că în compartimentul pentru legume să găsesc ceva… Am găsit nişte ciuperci -cumpărate cu vreo două zile în urmă, morcovi, un ardei mare şi roşu, ceapă, o legătură-două de mărar… În congelator, care era mai bine aprovizionat am găsit un pachet cu foi de plăcintă. Beton !!!…. Beton că le-am găsit, din beton parcă erau făcute… Pe undeva, ascuns, un pachet cu telelmea, ceva ouă în suportul din uşa frigiderului. N-am stat mult pe gânduri şi am început cu foile de plăcintă, de care m-am rugat să se dezgheţe cât mai repede pot ele… Ele,foile ! Între timp am început să improvizez ceva cu ingredientele pe care le-am enumerat mai sus, la care am adăugat oarece condimente: sare, piper şi kumin, pe care îl descoperisem ceva vreme în urmă la magazinul arăbesc . Kuminul era praf. Adică măcinat. Ce a ieşit, în cele ce urmează:
Plăcintă cu ciuperci şi kumin
Ingrediente:
1. 2 cepe medii
2. 1 ardei gras roşu
3. 2 morcovi medii
4. 800 gr ciuperci champignon
5. 2 leg mărar
6. 150 gr feta
7. 4 ouă
8. Sare/piper
9. Kumin
10. 1 pac foi de plăcintă
11. Ulei de măsline
12. Supă de legume 250 ml
Pregătiţi ingredientele astfel: ceapa tocată nu foarte mărunt, morcovul tocat sferturi de cerc, ardeiul tocat mare, ciupercile tăiate în patru. Mărarul tocat mărunt. Feta , cubuleţe 1/1 cm. Ouăle, bătute .
Este nevoie de o tigaie mare, cu volum, şi o formă de tort pe care o tapetaţi cu hârtie de copt. Bineînţeles spatulă de silicon ! Folosind-o, nu veţi zgâria tigaia care, eventual, conţine un strat de teflon.
În tigaia odată încinsă, adăugaţi ulei de măsline. După ce uleiul s-a încins şi el, adăugaţi ceapa, ardeiul, morcovul. Le lăsăm la călit până la jumătate, apoi adăugăm ciupercile. În acest moment tigaia cu volum îşi va dovedi eficienţa, ciupercile trebuind să încapă toate. Le sotam în continuare alături de celelalte legume. Adăugăm sare, piper şi puţin kumin. Acesta are o aromă deloc delicată, îl simţim indiferent de cantitatea pe care o adăugăm. De aceea recomand puţin la început, apoi dacă veţi consideră că nu e suficient, mai adăugaţi. Aroma va va trimite în Orient. Atât în cel apropiat , cât şi în cel îndepărtat, kuminul fiind unul din condimentele foarte folosite în bucătăriile celor 1001 de nopţi !
Peste aceste ingrediente adăugăm supă de legume ( reţeta o găsiţi într-una din postările anterioare, la paste, cred…). Lăsăm totul să fiarbă până ce supa a scăzut suficient iar compoziţia noastră are aspect de gătit. Se poate şi gusta să fim convinşi că preparatul a atins acest stadiu. Este punctul în care luăm de pe foc tigaia şi lăsăm totul la răcit.
Pornim cuptorul pentru a ajunge la temperatura de 170- 180 grade C.
Între timp pregătim foile de plăcintă (decongelate), astfel: le separăm şi le tăiem pe jumătate. Una câte una , le aşezăm în formă, că în poză, peste fiecare foaie aplicăm cu pensula ( de silicon desigur…) un strat subţire de ulei de măsline. După ce am obţinut astfel un strat consistent de foi ( cam 10/12) , aşezăm compoziţia de ciuperci care între timp s-a răcit şi la care am adăugat 3 ouă bătute ca pentru omletă, brânza feta şi mărarul tocat. Uniformizăm şi acoperim cu un nou strat din foi de plăcintă , neuitând să ungem cu ulei de măsline fiecare foaie.
La final, batem un ou (ca pentru omletă), adăugăm puţină sare şi piper, şi ungem cu acesta ultima foaie aşezată, devenită prima de deasupra. Astfel stând confortabil în formă plăcinta noastră, o aşezăm pe raftul din mijloc al cuptorului bine încins la 170-180 grade C, pentru 45-60 de minute. Pentru a fi mai rumenă deasupra, o mai lăsăm 10 minute maxim.
S-a nimerit din nou bine, pentru un nou episod al emisiunii “Mereu în formă” , Ruxandra să-mi solicite o reţeta cu… ciuperci !!! Şi ce să promovez şi eu , altceva decât o reţeta proprie… ??? Să nu uit, savuraţi acest preparat alături de un pahar mare de iaurt !!! Hai cu feedback-ul , că e weekend acuşica…..
Cu prietenie,
rdb
vineri, 30 ianuarie 2015
joi, 22 ianuarie 2015
Prăjitură cu lămâie şi foi de plăcintă. Episodul 5
Nu ştiu ce program aţi avut voi zilele astea, adică de la revelion încoace, dar eu, după ce am “zăcut” câteva zile aşa, …ca de început de an, m-am pus pe documentat şi cotrobăit prin internet, şi prin alte surse, pentru a-mi îmbogăţi şi diversifica paleta de reţete pe care, anul acesta o doresc bubuind de sănătate şi inovaţie, atât spre satisfacţia nevoii primare de a ne hrăni, cât şi spre cea a papilelor gustative de a le mulţumi cu arome noi, delicate, fine, interesante, simple…
Am încercat diverse reţete, unele mai sofisticate, altele mai putin… M-am oprit la una din ele pe care am simţit-o ca fiind diferită. Şi nu pentru că ar conţine ingrediente exotice, rare ori pretenţioase… Nu! Sunt toate obişnuite, la îndemână oricui. S-a potrivit la fix, pentru că cererea Ruxandrei pentru episodul ce urma să-l filmam, a fost o reţeta cu..lămâie !!!
Lămâia are o aromă extrem de prezenta, chiar dacă uneori dura, tăioasă, ne face plăcere să o simţim în special în preparatele dulci/acrişoare. Deserturile, salatele, mâncărurile servite proaspete, preparatele din peste, coctailurile, etc., sunt în general capitole în care găsim negreşit lămâia. Sau lime.
Desert să fie mi-am zis… ceea ce am şi făcut ! Şi pentru că sâmbătă, 24 ianuarie 2015 urmează un nou episod “Mereu în formă” , la AgroTv Network , şi pentru că …weekend , am să împărtăşesc cu voi dragi prieteni , reţeta minunată de…” Prăjitură cu lămâie şi foi de plăcintă “ !
Ingrediente neapărat necesare :
1. Ouă 4 buc
2. Zahăr tos 200 g
3. Unt topit (şi răcit) 150-180 g
4. Foi de plăcintă 1 pachet 400 g
5. Lămâi 2 buc
6. Zahăr vanilat 1 pachet
7. Iaurt 200 g
8. Praf de copt 1 pachet
9. Esenţă de rom
10. 2-3 pahare cu apă
Pentru început, vă recomand să pregătiţi o formă rotundă de tort pe care sa o tapetaţi cu hârtie de copt, şi să incalziti cuptorul la 170-180 grade C . Radeti coaja celor două lămâi adăugaţi zahărul vanilat, şi o linguriţă de esenţă de rom. Lăsaţi la macerat până adăugaţi acest ingredient în compoziţia finală. Lamaile le stoarceti si patrati zeama pentru sirop .
Interesant (si diferit), este modul de utilizare a foilor de plăcintă. Nu le veţi folosi în modul obişnuit ci …tocate !!! Aşa ca în poza prietenei mele Daliana care, şi-a rupt o zi pentru şedinţa foto !!! . Aveţi grijă să desfaceti “zdrenţele” astfel obţinute, în fâşii cât mai multe .
Aveţi nevoie de un bol ceva mai măricel în care veţi realiza compoziţia de mai jos:
Separaţi ouăle, iar albuşurile le bateţi spumă tare cu mixerul la viteză mare până obţineţi consistenta obişnuită. Adăugaţi zahărul ( 100 g) şi amestecaţi până s-a topit. Se adaugă gălbenuşurile, se modifică viteza mixerului pe o treaptă inferioară, se amestecă până la omogenizare. Din acest moment nu mai folosim mixerul, spatula de silicon este înlocuitorul recomandat. Se adaugă iaurtul, coaja rasă de lămâie, untul topit şi răcit. Când aţi terminat de încorporat ingredientele, adăugaţi “zdrenţele” din foi de plăcintă, puţin câte puţin, până la final. Continutul plicului cu praf de copt îl stingeţi cu zeamă de lămâie şi îl adăugaţi. Compoziţia astfel obţinută se toarnă în forma de copt şi se aşează în cuptor preţ de 40-45 de minute.
Cam la 20 de minute după ce am introdus prăjitura în cuptor, preparam siropul de zahăr şi lămâie, astfel: apa din cele 2-3 pahare o punem la fiert împreună cu zahărul (100 g) şi sucul de lămâie. Lăsăm totul să fiarbă la foc mediu, până ce lichidul, prin evaporarea apei s-a redus cam la jumătate. Este de preferat să calculăm în aşa fel timpul, încât siropul să fie gata simultan cu finalul timpului de coacere a prăjiturii noastre. În momentul când aceasta este gata (testul scobitorii), rumenă la suprafaţă, o scoatem din cuptor şi turnam în mod uniform siropul de zahăr şi lămâie, astfel încât să fie repede încorporat.
Prăjitura noastră este gata pentru a fi devorata, în momentul când s-a răcorit-răcit. Este bună şi de la frigider, eu însă o prefer la temperatura camerei. Aromele sunt mai intense, se simt mult mai pregnant.
A fost un succes la filmare, n-a rămas nici un centimetru măcar…. S-a consumat până la ultima firimitură…. Aşa să faceţi şi voi !!! Doar în weekend, ca premiu pentru o săptămâna în care aţi mâncat sănătos şi v-aţi abţinut de la glucide şi carbohidraţi în exces…. Şi poate, şi de la …fumat !!!
Cu prietenie,
rdb
Am încercat diverse reţete, unele mai sofisticate, altele mai putin… M-am oprit la una din ele pe care am simţit-o ca fiind diferită. Şi nu pentru că ar conţine ingrediente exotice, rare ori pretenţioase… Nu! Sunt toate obişnuite, la îndemână oricui. S-a potrivit la fix, pentru că cererea Ruxandrei pentru episodul ce urma să-l filmam, a fost o reţeta cu..lămâie !!!
Lămâia are o aromă extrem de prezenta, chiar dacă uneori dura, tăioasă, ne face plăcere să o simţim în special în preparatele dulci/acrişoare. Deserturile, salatele, mâncărurile servite proaspete, preparatele din peste, coctailurile, etc., sunt în general capitole în care găsim negreşit lămâia. Sau lime.
Desert să fie mi-am zis… ceea ce am şi făcut ! Şi pentru că sâmbătă, 24 ianuarie 2015 urmează un nou episod “Mereu în formă” , la AgroTv Network , şi pentru că …weekend , am să împărtăşesc cu voi dragi prieteni , reţeta minunată de…” Prăjitură cu lămâie şi foi de plăcintă “ !
Ingrediente neapărat necesare :
1. Ouă 4 buc
2. Zahăr tos 200 g
3. Unt topit (şi răcit) 150-180 g
4. Foi de plăcintă 1 pachet 400 g
5. Lămâi 2 buc
6. Zahăr vanilat 1 pachet
7. Iaurt 200 g
8. Praf de copt 1 pachet
9. Esenţă de rom
10. 2-3 pahare cu apă
Pentru început, vă recomand să pregătiţi o formă rotundă de tort pe care sa o tapetaţi cu hârtie de copt, şi să incalziti cuptorul la 170-180 grade C . Radeti coaja celor două lămâi adăugaţi zahărul vanilat, şi o linguriţă de esenţă de rom. Lăsaţi la macerat până adăugaţi acest ingredient în compoziţia finală. Lamaile le stoarceti si patrati zeama pentru sirop .
Interesant (si diferit), este modul de utilizare a foilor de plăcintă. Nu le veţi folosi în modul obişnuit ci …tocate !!! Aşa ca în poza prietenei mele Daliana care, şi-a rupt o zi pentru şedinţa foto !!! . Aveţi grijă să desfaceti “zdrenţele” astfel obţinute, în fâşii cât mai multe .
Aveţi nevoie de un bol ceva mai măricel în care veţi realiza compoziţia de mai jos:
Separaţi ouăle, iar albuşurile le bateţi spumă tare cu mixerul la viteză mare până obţineţi consistenta obişnuită. Adăugaţi zahărul ( 100 g) şi amestecaţi până s-a topit. Se adaugă gălbenuşurile, se modifică viteza mixerului pe o treaptă inferioară, se amestecă până la omogenizare. Din acest moment nu mai folosim mixerul, spatula de silicon este înlocuitorul recomandat. Se adaugă iaurtul, coaja rasă de lămâie, untul topit şi răcit. Când aţi terminat de încorporat ingredientele, adăugaţi “zdrenţele” din foi de plăcintă, puţin câte puţin, până la final. Continutul plicului cu praf de copt îl stingeţi cu zeamă de lămâie şi îl adăugaţi. Compoziţia astfel obţinută se toarnă în forma de copt şi se aşează în cuptor preţ de 40-45 de minute.
Cam la 20 de minute după ce am introdus prăjitura în cuptor, preparam siropul de zahăr şi lămâie, astfel: apa din cele 2-3 pahare o punem la fiert împreună cu zahărul (100 g) şi sucul de lămâie. Lăsăm totul să fiarbă la foc mediu, până ce lichidul, prin evaporarea apei s-a redus cam la jumătate. Este de preferat să calculăm în aşa fel timpul, încât siropul să fie gata simultan cu finalul timpului de coacere a prăjiturii noastre. În momentul când aceasta este gata (testul scobitorii), rumenă la suprafaţă, o scoatem din cuptor şi turnam în mod uniform siropul de zahăr şi lămâie, astfel încât să fie repede încorporat.
Prăjitura noastră este gata pentru a fi devorata, în momentul când s-a răcorit-răcit. Este bună şi de la frigider, eu însă o prefer la temperatura camerei. Aromele sunt mai intense, se simt mult mai pregnant.
A fost un succes la filmare, n-a rămas nici un centimetru măcar…. S-a consumat până la ultima firimitură…. Aşa să faceţi şi voi !!! Doar în weekend, ca premiu pentru o săptămâna în care aţi mâncat sănătos şi v-aţi abţinut de la glucide şi carbohidraţi în exces…. Şi poate, şi de la …fumat !!!
Cu prietenie,
rdb
duminică, 14 decembrie 2014
Penne rigate cu pui si ciuperci, pentru duminica seara...
E duminică seara, cine are chef să gătească preparate mai mult sau mai putin sofisticate...? Multă lume preferă să zacă, aşa cum fac şi eu... mai ales, după două-trei săptămâni de muncă non stop... Sau puteţi ieşi la un restaurant unde să luaţi o cină preparată de alţii... :( neah...
Eu am optat pentru varianta mai comodă şi am hotărât să gătesc ceva simplu şi rapid, cu ce am gasit prin frigider (paranteză: în timp ce scriu, mănânc... e un deliciu :)) ...închid paranteza).Dacă nu va inspiră nimic din ce aveţi, va aprovizionaţi cu ingradientele necesare. Mă grăbesc să scriu reţeta, nu de alta dar, se răceşte :)
Pentru două porţii (medii) :
penne rigate 150 gr
ciuperci champignon 8 buc medii
piept de pui 1/2 buc
ceapă 1 buc mare(sau 2 mai mici)
ardei gras roşu mare 1/2 buc
supă de legume 400 ml
usturoi 1-2 căţei
smântână de gătit 100 ml
parmezan
ulei de măsline 4-5 linguri
sare/ piper
pătrunjel frunze
fulgi de ardei iute
Pregătim ingredientele în următorul mod: tocăm în bucăţi mari ceapa, ardeiul şi usturoiul. Pieptul de pui îl curăţăm şi îl tăiem cubuleţe 1.5/1.5-2 cm. Pregătim supa de legume (stock) , din cub, conform reţetei de pe ambalaj, sau punem la fiert mult şi bine (1.5-2h), un mănunchi de legume: morcov, pătrunjel, ţelină, ardei, ceapă, frunze de pătrunjel, sare, boabe de piper. Dacă obţinem mai mult, oprim 400 ml pentru reţeta noastră, restul se pune la figider după ce s-a răcit. Ciupercile le secţionam în 4, cu tot cu codiţă. Pătrunjelul se toacă mărunt.
Aşezăm pe flacăra aragazului o tigaie suficient de mare, în care, când simţim că s-a încins, turnam uleiul de măsline. După max 1 minut, adăugăm ceapa şi ardeiul amestecând cu cleştele de silicon, astfel încât ingredientele să fie întoarse pe toate părţile. Presăram sare. Apoi, adăugăm usturoiul. Când legumele s-au călit cam la jumătate, adăugăm cubuleţele de pui, şi procesăm în continuare. La carnea devenită albă, coagulată, se adaugă ciupercile şi, gătim în continuare la foc mediu spre mare. La compoziţia noastră adăugăm supa de legume, caldă, şi lăsăm totul să se gătească aprozimativ 15 minute, amestecând din când în când. Este gata când supa a scăzut aproape definitiv !
Între timp punem pennele la fiert în apă cu sare. Sunt gata în 10-11 minute.
Va recomand să va sincronizaţi în aşa fel, încât pastele să fie gata fierte în momentul în care şi compoziţia de mai sus este gata.
Peste compoziţia de legume şi pui adăugăm pennele, direct din oală în care au fiert, doar luate cu lingura de spumat, astfel încât să mai rămână puţină apă pe ele. În nici un caz nu le strecurtam şi nu le spălăm în apă rece... ( regulă general valabilă când gătim paste !!! )
Totul se amestecă, se adaugă piper. Peste toată compoziţia turnam smântână dulce de gătit şi amestecăm până la omogenizare. Mai dăm un clocot două, apoi presăram parmezan, pătrunjel şi fulgii de ardei iute.
Halim totul la cald,direct din tigaie pentru nerăbdători, pentru cei mai puţin repeziţi ( nu e cazul meu...), servim în farfuria de paste :)
După calculele mele rudimentare, o porţie are aproximativ 400 kcal... Merge dacă nu aţi comis "excesuri" în weekend... "Excesuri" culinare desigur, altele nu se pun... chiar se recomanda :)))
joi, 27 noiembrie 2014
Spaghetti cu broccoli, episodul 4
Şi pentru că a sosit anotimpul mai puţin prietenos, cu frig, ceaţă, ploi şi răceli, va propun o altă reţeta al cărui ingredient principal este unul din top 10 alimente sănătoase, broccoli. Pe lângă efectele benefice pentru sănătate pe care le are consumul de broccoli, va aduc un argument de ordin estetic să zicem, culoarea ! Inflorescenţa de un verde strălucitor, mereu proaspăt, o culoare îmbietoare şi sănătoasă !
Uşor de preparat, într-un timp scurt şi efecte maxime ! Recomand două porţii ! Una nu e de ajuns niciodată ( ... din orice ) !!!
1.spaghetti 250 grame
2.broccoli 1 buc medie
3.ceapă 1 buc mare
4.usturoi 2 căţei
5.ulei de măsline
6.sare/piper
7.roşii deshidratate 50 gr
8.busuioc
9.parmezan
Ceapa şi usturoiul tocate mărunt se pun la călit în tigaia încinsă, în ulei de măsline. Adăugăm un praf de sare, apoi roşiile tocate mărunt. Când ceapa a devenit uşor transparenţă şi s-a înmuiat, adăugăm broccoli pe care l-am separat în buchete mici, pentru o mai uşoară şi rapidă gătire. Din apa care fierbe pentru spaghetti, adăugăm puţin câte puţin peste compoziţia din tigaie, până când broccoli s-a fiert suficient pentru a fi sfărâmat uşor cu furculiţa. Asezonăm cu sare şi piper după gust.
Între timp spaghettele au fiert (conform cu indicaţiile de pe cutie), având grijă să fie "al dente". Cu gheară pentru paşte sau cu altă ustensilă aflată la îndemână, adăugăm spaghettele ( fără să le strecurăm prea mult şi fără să le spălăm sub jet de apă ),peste compoziţia din tigaie. Amestecăm totul, astfel încât sosul cu broccoli să se repartizeze uniform printre paşte.
Este momentul în care le putem aranja pe un platou, cu decor sau fără, depinde de gradul de răbdare sau nivelul de înfometare al fiecăruia :))
Fără grijă, se poate adaugă parmezanul ras, busuioc, piper, roşii deshidratate dacă nu le-aţi adăugat pe toate în sos. Sunt bune calde (ele, spaghettele...:)!!!
O cină simplă, cu evidente arome mediteraneene !!! Priviti:
Cu prietenie,
rdb
vineri, 21 noiembrie 2014
Guacamole , episodul 3
Simplu şi sănătos, pentru toate tipurile de regim alimentar, de weekend şi de oricând !!!
Sâmbătă, 22/11/2014, ora 12.30, Agro Tv network , "Mereu în formă"
Guacamole
Ingrediente :
1.avocado 4 buc
2.roşii medii 3 buc
3.ceapă roşie mică/medie 2 buc
4.usturoi 2 căţei de usturoi
5.coriandru sau pătrunjel 1 legătură
6.ardei iute 1 buc
7.sare, piper
8.ulei de măsline
9.1/2 lime -zeama
9.1/2 lime -zeama
avocado se taie pe jumătate, longitudinal, se scoate sâmburele, iar cu ajutorul unei linguri scoatem cu grijă interiorul cremos. acesta se toacă mărunt.
roşiile se toacă mărunt, cu sau fără samburi.
ceapă, usturoiul şi coriandrul se toacă mărunt.
ardeiul iute se toacă şi se adaugă compoziţiei după preferinţe.
toate ingredientele se amestecă într un bol de salată, se asezonează (sare/piper), se adaugă ulei de măsline, o lingură sau două.
este delicios alături de pâine prăjită sau quesadilla !!!
Pofta buna si multa sanatate verde !!!
Cu prietenie,
rdb
sâmbătă, 15 noiembrie 2014
Vot sănătos cu avocado !!!
Azi votăm , da ? :)
Şi doar nu o să mergem la vot cu burta goală... deci, mâncăm !
Şi dacă tot mâncăm, de ce să mâncăm ceva care să ne
influenţeze negativ procesul de votare ?! Trebuie deci, să mâncăm ceva bun,
sănătos, astfel încât să votăm ...sănătos !!!
E plin spaţiul virtual cu mesaje electorale, cu îndemnuri,
păreri, replici, mai mult sau mai puţin inspirate. Politica nu este domeniul
meu, cu toate că, am încercat la un moment dat o apropiere ... s-a manifestat
mai mult tangenţial faţă de o oarecare platforma... N-a fost câştigător lozul, poate mai încerc !
Cică e interzis să faci campanie electorală... bine ! Azi, încerc să va influenţez votul,
fără a arbora bannere, fără a mă manifestă pătimaş, fără a scanda lozinci pro
sau contra...
Va propun aşadar,un breakfast "întârziat" ( asta
pentru că e duminică şi ne permitem), un breakfast care să va menţină mintea şi
sănătatea limpezi, dedicat nouă şi vieţii dure pe care o consumăm, cu speranţa
unei ameliorări vizibile, într-un viitor cât mai apropiat. Şi încă o
recomandare: poate fi consumat în orice zi, în orice situaţie, atâta vreme cât
ţinem la mintea şi la sănătatea noastră !!!
Va doresc aşadar, un vot sănătos !!!
Salată de avocado cu ou
pentru o porţie :
un ou fiert tare
un avocado
pătrunjel tocat
dressing din:
muştar 1 linguriţă
zeamă de la 1/2 lime
ulei de măsline 1 lingură
sare/piper
fulgi de ardei iute, cât iei între degete odată
Oul fiert corect are gălbenuşul tare la exterior şi moale
spre tare,în interior. Se taie cuburi. Avocado se taie în două, se scoate
sâmburele şi miezul cu ajutorul unei linguri, se toacă cuburi. Ingredientele
pentru dressing se amestecă într-un bol,
până ce compoziţia devine omogenă,oul şi avocado se amestecă, peste ele se
toarnă dressingul, se presară fulgii de ardei iute şi pătrunjel. Alături de
pâine prăjită , este delicios !!!
Sandviş cu avocado
pâine felii, prăjită
untură de cocos sau
ulei de măsline
avocado
fulgi de ardei iute
Sunt câteva ingrediente cu care puteţi face acest sandviş
minune, plin de savoare şi sănătate. Feliile de pâine se ung cu untură de cocos (sau cu ulei de măsline), avocado se taie jumate , se scoate sâmburele şi
miezul apoi se feliază. Se aşează pe feliile de pâine şi se presară câţiva
fulgi de ardei iute. Pentru două felii medii de pâine , un avocado e suficient
.
Alături de poftă bună pe care v-o doresc din plin, nu uitaţi
să votaţi sănătos!
Cu prietenie,
rdb
vineri, 7 noiembrie 2014
Episodul al doilea, tabbouleh
Informaţia (pe surse, normal...), spune că s-a constatat o creştere alarmantă a consumului de pătrunjel în Orientul Mijlociu, în ultimii 2000 de ani, odată cu divulgarea reţetei celebrei salate de pătrunjel, numită (aşa cum e cunoscută în întreagă lume), tabbouleh :) S-au mai constatat de asemenea, creşteri fără precedent ale rezistenţei la boli a populaţiei din zona, sistemul imunitar al membrilor comunităţii devenind din ce în ce mai eficient, vânzările de medicamente au scăzut simţitor, profiturile farmaciilor fiind diminuate în mod considerabil. De asemenea, persoanele cunoscute cu probleme renale au observat o ameliorare a acestora, iar cele supraponderale au realizat că într-un timp extrem de scurt şi-au schimbat garderoba, de la măsuri care conţineau câte patru-cinci litere, la una, maxim două :)
Cum af fi să auziţi o astfel de ştire? Cum ar fi să mai auziţi că acest ..."flagel" se extinde, şi acaparează încet încet zonele din imediată apropiere a Orientului Mijlociu, Asia, Europa,etc... N-ar fi foarte rău, zic...
Desigur, nu cred că puneţi la îndoială faptul că salata de pătrunjel, tabbouleh, este pricina acestor întâmplări nemaipomenite !!!
Despre asta am vorbit şi noi în cel de-al doilea episod al proiectului nostru, despre pătrunjel şi despre beneficiile consumului acestei plante. Nu pot decât să recomand, atât consumul de pătrunjel (în stare proaspătă sau gătit),de doua -trei ori pe saptamana, cât şi urmărirea pe canalul AgroTv Network a emisiunii "Mereu în formă", unde veţi găsi detalii importante !!!
În cele ce urmează va voi prezenţa reţeta după care am gătit tabbouleh, în bucătăria restaurantului BARBIZON din incinta complexului PULLMAN, Bucureşti. Gazde ne-au fost directorul de marketing, Dl. Tiberiu Capudean şi Executive Chef, Dl. Ştefan Popescu, cărora le mulţumesc pentru tot concursul acordat proiectului nostru şi pentru prietenia necondiţionată !!!
Aşadar, tabbouleh !
1.pătrunjel 4-5 legături
2.roşii 3-4 buc
3.castravete lung 1/2 buc
4.mentă 1/2 leg
5.couscous sau bulgur fin 100 gr
6.ulei de măsline
7.sare, piper
8.lămâie sau lime 1 buc
pătrunjelul de spală şi se usucă bine, se toacă mărunt
roşiile se spală,se curată de samburi, şi se toacă cubuleţe
castravetele se curată de coajă, se toacă cubuleţe
mentă se spală, se usucă bine şi se toacă mărunt.
couscous ul sau bulgurul se pune într un bol peste care se toarnă apă fierbinte şi se lasă la înmuiat 10 minute.
toate ingredientele se pun într un bol suficient de mare pentru a putea fi amestecate cu uşurinţă. compoziţia astfel obţinută se asezonează cu sare şi piper, se adaugă ulei de măsline şi zeamă de lime/ lămâie.
înainte de consum este recomandată depozitarea la rece 2-3 ore.
va recomand că atunci când adăugaţi mentă să o faceţi treptat, adăugaţi întâi jumătate din cantitatea propusă. rând pe rând, după gust şi după preferinţele fiecăruia mai adăugaţi sau nu, cum consideraţi necesar.
Cum af fi să auziţi o astfel de ştire? Cum ar fi să mai auziţi că acest ..."flagel" se extinde, şi acaparează încet încet zonele din imediată apropiere a Orientului Mijlociu, Asia, Europa,etc... N-ar fi foarte rău, zic...
Desigur, nu cred că puneţi la îndoială faptul că salata de pătrunjel, tabbouleh, este pricina acestor întâmplări nemaipomenite !!!
Despre asta am vorbit şi noi în cel de-al doilea episod al proiectului nostru, despre pătrunjel şi despre beneficiile consumului acestei plante. Nu pot decât să recomand, atât consumul de pătrunjel (în stare proaspătă sau gătit),de doua -trei ori pe saptamana, cât şi urmărirea pe canalul AgroTv Network a emisiunii "Mereu în formă", unde veţi găsi detalii importante !!!
În cele ce urmează va voi prezenţa reţeta după care am gătit tabbouleh, în bucătăria restaurantului BARBIZON din incinta complexului PULLMAN, Bucureşti. Gazde ne-au fost directorul de marketing, Dl. Tiberiu Capudean şi Executive Chef, Dl. Ştefan Popescu, cărora le mulţumesc pentru tot concursul acordat proiectului nostru şi pentru prietenia necondiţionată !!!
Aşadar, tabbouleh !
1.pătrunjel 4-5 legături
2.roşii 3-4 buc
3.castravete lung 1/2 buc
4.mentă 1/2 leg
5.couscous sau bulgur fin 100 gr
6.ulei de măsline
7.sare, piper
8.lămâie sau lime 1 buc
pătrunjelul de spală şi se usucă bine, se toacă mărunt
roşiile se spală,se curată de samburi, şi se toacă cubuleţe
castravetele se curată de coajă, se toacă cubuleţe
mentă se spală, se usucă bine şi se toacă mărunt.
couscous ul sau bulgurul se pune într un bol peste care se toarnă apă fierbinte şi se lasă la înmuiat 10 minute.
toate ingredientele se pun într un bol suficient de mare pentru a putea fi amestecate cu uşurinţă. compoziţia astfel obţinută se asezonează cu sare şi piper, se adaugă ulei de măsline şi zeamă de lime/ lămâie.
înainte de consum este recomandată depozitarea la rece 2-3 ore.
va recomand că atunci când adăugaţi mentă să o faceţi treptat, adăugaţi întâi jumătate din cantitatea propusă. rând pe rând, după gust şi după preferinţele fiecăruia mai adăugaţi sau nu, cum consideraţi necesar.
Multumesc si de aceasta data prietenei mele, Daliana Pacuraru pentru minunatele fotografii !!!
Cu prietenie,
rdb
Abonați-vă la:
Postări (Atom)































































