joi, 22 ianuarie 2015

Prăjitură cu lămâie şi foi de plăcintă. Episodul 5

Nu ştiu ce program aţi avut voi zilele astea, adică de la revelion încoace, dar eu, după ce am “zăcut” câteva zile aşa, …ca de început de an, m-am pus pe documentat şi cotrobăit prin internet, şi prin alte surse, pentru a-mi îmbogăţi şi diversifica paleta de reţete pe care, anul acesta o doresc  bubuind de sănătate şi inovaţie, atât spre satisfacţia nevoii primare de a ne hrăni, cât şi spre cea a papilelor gustative de a le mulţumi cu arome noi, delicate, fine, interesante, simple…
Am încercat diverse reţete, unele mai sofisticate, altele mai putin…  M-am oprit la una din ele pe care am simţit-o ca fiind diferită. Şi nu pentru că ar conţine ingrediente exotice, rare ori  pretenţioase… Nu! Sunt toate obişnuite, la îndemână oricui. S-a potrivit la fix, pentru că cererea Ruxandrei pentru episodul ce urma să-l filmam, a fost o reţeta cu..lămâie !!!
 Lămâia are o aromă extrem de prezenta, chiar dacă uneori  dura, tăioasă, ne face plăcere să o simţim în special în preparatele dulci/acrişoare. Deserturile, salatele, mâncărurile servite proaspete, preparatele din peste, coctailurile, etc., sunt în general capitole în care găsim negreşit lămâia. Sau lime. 
Desert să fie mi-am zis… ceea ce am şi făcut ! Şi pentru că sâmbătă, 24 ianuarie 2015 urmează un nou episod “Mereu în formă” , la AgroTv Network , şi pentru că …weekend , am să împărtăşesc cu voi dragi prieteni , reţeta minunată de…” Prăjitură cu lămâie şi foi de plăcintă “ !



















Ingrediente neapărat necesare :
1. Ouă 4 buc
2. Zahăr tos  200 g
3. Unt topit (şi răcit) 150-180 g
4. Foi de plăcintă 1 pachet  400 g
5. Lămâi 2 buc
6. Zahăr vanilat 1 pachet
7. Iaurt  200  g
8. Praf de copt 1 pachet
9. Esenţă de rom
10. 2-3 pahare cu apă
Pentru început, vă recomand să pregătiţi o formă rotundă de tort pe care sa o tapetaţi  cu hârtie de copt, şi să incalziti cuptorul la 170-180 grade C . Radeti coaja celor două lămâi adăugaţi zahărul vanilat, şi o linguriţă de esenţă de rom. Lăsaţi la macerat până adăugaţi acest ingredient  în compoziţia finală. Lamaile le stoarceti si patrati zeama pentru sirop .
Interesant (si diferit), este modul de utilizare a foilor de plăcintă. Nu le veţi folosi în modul obişnuit ci …tocate !!!  Aşa ca în poza prietenei mele Daliana care, şi-a rupt o zi pentru şedinţa foto !!! . Aveţi grijă să desfaceti “zdrenţele” astfel obţinute, în fâşii cât mai multe .


Aveţi nevoie de un bol ceva mai măricel în care veţi realiza compoziţia de mai jos:
Separaţi ouăle, iar albuşurile le bateţi spumă tare cu mixerul la viteză mare până obţineţi consistenta obişnuită.  Adăugaţi zahărul ( 100 g) şi amestecaţi până s-a topit. Se adaugă gălbenuşurile, se modifică viteza  mixerului pe o treaptă inferioară, se amestecă până la omogenizare. Din acest moment nu mai folosim mixerul, spatula de silicon este înlocuitorul recomandat. Se adaugă iaurtul, coaja rasă de lămâie, untul topit şi răcit. Când aţi terminat de încorporat ingredientele, adăugaţi “zdrenţele” din foi de plăcintă, puţin câte puţin, până la final. Continutul plicului cu praf de copt îl stingeţi cu zeamă de lămâie şi îl adăugaţi. Compoziţia astfel obţinută se toarnă în forma de copt şi se aşează în cuptor preţ de 40-45 de minute.
Cam la 20 de minute după ce am introdus prăjitura în cuptor, preparam siropul de zahăr şi lămâie, astfel: apa din cele 2-3 pahare o punem la fiert împreună cu zahărul (100 g) şi sucul de lămâie. Lăsăm totul să fiarbă la foc mediu, până ce lichidul, prin evaporarea apei s-a redus cam la jumătate. Este de preferat să calculăm în aşa fel timpul, încât siropul să fie gata simultan cu finalul timpului de coacere a prăjiturii noastre. În momentul când aceasta este gata (testul scobitorii), rumenă la suprafaţă, o scoatem din cuptor şi turnam în mod uniform siropul de zahăr şi lămâie, astfel încât să fie repede încorporat.
Prăjitura noastră este gata pentru a fi devorata, în momentul când s-a răcorit-răcit. Este bună şi de la frigider, eu însă o prefer la temperatura camerei. Aromele sunt mai intense, se simt mult mai pregnant.
A fost un succes la filmare, n-a rămas nici un centimetru măcar….  S-a consumat până la ultima firimitură…. Aşa să faceţi şi voi !!! Doar în weekend, ca premiu pentru o săptămâna în care aţi mâncat sănătos şi v-aţi abţinut de la glucide şi carbohidraţi în exces…. Şi poate, şi de la …fumat !!!
Cu prietenie,                         
                rdb

duminică, 14 decembrie 2014

Penne rigate cu pui si ciuperci, pentru duminica seara...






E duminică seara, cine are chef să gătească preparate mai mult sau mai putin sofisticate...? Multă lume preferă să zacă, aşa cum fac şi eu... mai ales, după două-trei săptămâni de muncă non stop... Sau puteţi ieşi la un restaurant unde să luaţi o cină preparată de alţii... :( neah...

Eu am optat pentru varianta mai comodă şi am hotărât să gătesc ceva simplu şi rapid, cu ce am gasit prin frigider (paranteză: în timp ce scriu, mănânc... e un deliciu :)) ...închid paranteza).Dacă nu va inspiră nimic din ce aveţi, va aprovizionaţi cu ingradientele necesare. Mă grăbesc să scriu reţeta, nu de alta dar, se răceşte :)


Pentru două porţii (medii) :


penne rigate 150 gr

ciuperci champignon 8 buc medii

piept de pui 1/2 buc

ceapă 1 buc mare(sau 2 mai mici)

ardei gras roşu mare 1/2 buc

supă de legume 400 ml

usturoi 1-2 căţei

smântână de gătit 100 ml

parmezan

ulei de măsline 4-5 linguri

sare/ piper

pătrunjel frunze

fulgi de ardei iute


Pregătim ingredientele în următorul mod: tocăm în bucăţi mari ceapa, ardeiul şi usturoiul. Pieptul de pui îl curăţăm şi îl tăiem cubuleţe 1.5/1.5-2 cm. Pregătim supa de legume (stock) , din cub, conform reţetei de pe ambalaj, sau punem la fiert mult şi bine (1.5-2h), un mănunchi de legume: morcov, pătrunjel, ţelină, ardei, ceapă, frunze de pătrunjel, sare, boabe de piper. Dacă obţinem mai mult, oprim 400 ml pentru reţeta noastră, restul se pune la figider după ce s-a răcit. Ciupercile le secţionam în 4, cu tot cu codiţă. Pătrunjelul se toacă mărunt.


Aşezăm pe flacăra aragazului o tigaie suficient de mare, în care, când simţim că s-a încins, turnam uleiul de măsline. După max 1 minut, adăugăm ceapa şi ardeiul amestecând cu cleştele de silicon, astfel încât ingredientele să fie întoarse pe toate părţile. Presăram sare. Apoi, adăugăm usturoiul. Când legumele s-au călit cam la jumătate, adăugăm cubuleţele de pui, şi procesăm în continuare. La carnea devenită albă, coagulată, se adaugă ciupercile şi, gătim în continuare la foc mediu spre mare. La compoziţia noastră adăugăm supa de legume, caldă, şi lăsăm totul să se gătească aprozimativ 15 minute, amestecând din când în când. Este gata când supa a scăzut aproape definitiv !


Între timp punem pennele la fiert în apă cu sare. Sunt gata în 10-11 minute.

Va recomand să va sincronizaţi în aşa fel, încât pastele să fie gata fierte în momentul în care şi compoziţia de mai sus este gata.

Peste compoziţia de legume şi pui adăugăm pennele, direct din oală în care au fiert, doar luate cu lingura de spumat, astfel încât să mai rămână puţină apă pe ele. În nici un caz nu le strecurtam şi nu le spălăm în apă rece... ( regulă general valabilă când gătim paste !!! )


Totul se amestecă, se adaugă piper. Peste toată compoziţia turnam smântână dulce de gătit şi amestecăm până la omogenizare. Mai dăm un clocot două, apoi presăram parmezan, pătrunjel şi fulgii de ardei iute.

Halim totul la cald,direct din tigaie pentru nerăbdători, pentru cei mai puţin repeziţi ( nu e cazul meu...), servim în farfuria de paste :)


După calculele mele rudimentare, o porţie are aproximativ 400 kcal... Merge dacă nu aţi comis "excesuri" în weekend... "Excesuri" culinare desigur, altele nu se pun... chiar se recomanda :)))









Poftă bună !

Cu prietenie,

rdb

joi, 27 noiembrie 2014

Spaghetti cu broccoli, episodul 4


Şi pentru că a sosit anotimpul  mai puţin prietenos, cu frig, ceaţă, ploi şi răceli, va propun o altă reţeta al cărui ingredient principal este unul din top 10 alimente sănătoase, broccoli. Pe lângă efectele benefice pentru sănătate pe care le are consumul de broccoli, va aduc un argument de ordin estetic să zicem, culoarea ! Inflorescenţa de un verde strălucitor, mereu proaspăt, o culoare îmbietoare şi sănătoasă ! 

Uşor de preparat, într-un timp scurt şi efecte maxime ! Recomand două porţii ! Una nu e de ajuns niciodată ( ... din orice ) !!!

1.spaghetti 250 grame
2.broccoli 1 buc medie
3.ceapă 1 buc mare
4.usturoi 2 căţei
5.ulei de măsline
6.sare/piper
7.roşii deshidratate  50 gr
8.busuioc
9.parmezan

Ceapa şi usturoiul tocate mărunt se pun la călit în tigaia încinsă, în ulei de măsline. Adăugăm un praf de sare, apoi roşiile tocate mărunt. Când ceapa a devenit uşor transparenţă şi s-a înmuiat, adăugăm broccoli pe care l-am separat în buchete mici, pentru o mai uşoară şi rapidă gătire. Din apa care fierbe pentru spaghetti, adăugăm puţin câte puţin peste compoziţia din tigaie, până când broccoli s-a fiert suficient pentru a fi sfărâmat uşor cu furculiţa. Asezonăm cu sare şi piper după gust. 
Între timp spaghettele au fiert (conform cu indicaţiile de pe cutie), având grijă să fie "al dente". Cu gheară pentru paşte sau cu altă ustensilă aflată la îndemână, adăugăm spaghettele ( fără să le strecurăm prea mult şi fără să le spălăm sub jet de apă ),peste compoziţia din tigaie. Amestecăm totul, astfel încât sosul cu broccoli să se repartizeze uniform printre paşte. 
Este momentul în care le putem aranja pe un platou, cu decor sau fără, depinde de gradul de răbdare sau nivelul de înfometare al fiecăruia :))
Fără grijă, se poate adaugă parmezanul ras, busuioc, piper, roşii deshidratate dacă nu le-aţi adăugat pe toate în sos. Sunt bune calde (ele, spaghettele...:)!!!
O cină simplă, cu evidente arome mediteraneene !!! Priviti: 






Cu prietenie, 
rdb





vineri, 21 noiembrie 2014

Guacamole , episodul 3

Simplu şi sănătos, pentru toate tipurile de regim alimentar, de weekend şi de oricând !!!
Sâmbătă, 22/11/2014, ora 12.30, Agro Tv network , "Mereu în formă"

 Guacamole
Ingrediente :
1.avocado 4 buc
2.roşii medii 3 buc
3.ceapă roşie mică/medie 2 buc
4.usturoi 2  căţei de usturoi
5.coriandru sau pătrunjel 1 legătură
6.ardei iute 1 buc
7.sare, piper
8.ulei de măsline
9.1/2 lime -zeama

avocado se taie pe jumătate, longitudinal, se scoate sâmburele, iar cu ajutorul unei linguri scoatem cu grijă interiorul cremos. acesta se toacă mărunt.
roşiile se toacă mărunt, cu sau fără samburi.
ceapă, usturoiul şi coriandrul se toacă mărunt.
ardeiul iute se toacă şi se adaugă compoziţiei după preferinţe.
toate ingredientele se amestecă într un bol de salată, se asezonează (sare/piper), se adaugă ulei de măsline, o lingură sau două.
este delicios alături de pâine prăjită sau quesadilla !!!
 








Pofta buna si multa sanatate verde !!!
Cu prietenie, 
rdb 

sâmbătă, 15 noiembrie 2014

Vot sănătos cu avocado !!!

Azi votăm , da ? :)

Şi doar nu o să mergem la vot cu burta goală...  deci, mâncăm !
Şi dacă tot mâncăm, de ce să mâncăm ceva care să ne influenţeze negativ procesul de votare ?! Trebuie deci, să mâncăm ceva bun, sănătos, astfel încât să votăm ...sănătos !!!
E plin spaţiul virtual cu mesaje electorale, cu îndemnuri, păreri, replici, mai mult sau mai puţin inspirate. Politica nu este domeniul meu, cu toate că, am încercat la un moment dat o apropiere ... s-a manifestat mai mult tangenţial faţă de o oarecare platforma...  N-a fost câştigător lozul, poate mai încerc !
Cică e interzis să faci campanie electorală...  bine ! Azi, încerc să va influenţez votul, fără a arbora bannere, fără a mă manifestă pătimaş, fără a scanda lozinci pro sau contra...
Va propun aşadar,un breakfast "întârziat" ( asta pentru că e duminică şi ne permitem), un breakfast care să va menţină mintea şi sănătatea limpezi, dedicat nouă şi vieţii dure pe care o consumăm, cu speranţa unei ameliorări vizibile, într-un viitor cât mai apropiat. Şi încă o recomandare: poate fi consumat în orice zi, în orice situaţie, atâta vreme cât ţinem la mintea şi la sănătatea noastră !!!
Va doresc aşadar, un vot sănătos !!!

Salată de avocado cu ou


pentru o porţie :
un  ou fiert tare
un avocado
pătrunjel tocat
dressing din:
muştar 1 linguriţă
zeamă de la 1/2 lime
ulei de măsline 1 lingură
sare/piper
fulgi de ardei iute, cât iei între degete odată

Oul fiert corect are gălbenuşul tare la exterior şi moale spre tare,în interior. Se taie cuburi. Avocado se taie în două, se scoate sâmburele şi miezul cu ajutorul unei linguri, se toacă cuburi. Ingredientele pentru dressing se amestecă într-un  bol, până ce compoziţia devine omogenă,oul şi avocado se amestecă, peste ele se toarnă dressingul, se presară fulgii de ardei iute şi pătrunjel. Alături de pâine prăjită , este delicios !!!

Sandviş cu avocado


pâine felii, prăjită
untură de cocos  sau ulei de măsline
avocado
fulgi de ardei iute

Sunt câteva ingrediente cu care puteţi face acest sandviş minune, plin de savoare şi sănătate. Feliile de pâine se ung cu untură de cocos (sau cu ulei de măsline), avocado se taie jumate , se scoate sâmburele şi miezul apoi se feliază. Se aşează pe feliile de pâine şi se presară câţiva fulgi de ardei iute. Pentru două felii medii de pâine , un avocado e suficient .

Alături de poftă bună pe care v-o doresc din plin, nu uitaţi să votaţi sănătos!

Cu prietenie,
rdb

vineri, 7 noiembrie 2014

Episodul al doilea, tabbouleh

Informaţia (pe surse, normal...), spune că s-a constatat o creştere alarmantă a consumului de pătrunjel în Orientul Mijlociu, în ultimii 2000 de ani, odată cu divulgarea reţetei celebrei salate de pătrunjel, numită (aşa cum e cunoscută în întreagă lume), tabbouleh :) S-au mai constatat de asemenea, creşteri fără precedent ale rezistenţei la boli a populaţiei din zona, sistemul imunitar al membrilor comunităţii devenind din ce în ce mai eficient, vânzările de medicamente au scăzut simţitor, profiturile farmaciilor fiind diminuate în mod considerabil. De asemenea, persoanele cunoscute cu probleme renale au observat o ameliorare a acestora, iar cele supraponderale au realizat că într-un timp extrem de scurt şi-au schimbat garderoba, de la măsuri care conţineau câte patru-cinci litere, la una, maxim două :) 

Cum af fi să auziţi o astfel de ştire? Cum ar fi să mai auziţi că acest ..."flagel" se extinde, şi acaparează încet încet zonele din imediată apropiere a Orientului Mijlociu, Asia, Europa,etc... N-ar fi foarte rău, zic...  
Desigur, nu cred că puneţi la îndoială faptul că salata de pătrunjel, tabbouleh, este pricina acestor întâmplări nemaipomenite !!!

Despre asta am vorbit şi noi în cel de-al doilea episod al proiectului nostru, despre pătrunjel şi despre beneficiile consumului acestei plante. Nu pot decât să recomand, atât consumul de pătrunjel (în stare proaspătă sau gătit),de doua -trei ori pe saptamana, cât şi urmărirea pe canalul AgroTv Network a emisiunii "Mereu în formă", unde veţi găsi detalii importante !!!

În cele ce urmează va voi prezenţa reţeta după care am gătit tabbouleh, în bucătăria restaurantului BARBIZON din incinta complexului PULLMAN, Bucureşti. Gazde ne-au fost directorul de marketing, Dl. Tiberiu Capudean şi Executive Chef, Dl. Ştefan Popescu, cărora le mulţumesc pentru tot concursul acordat proiectului nostru şi pentru prietenia necondiţionată !!!

Aşadar, tabbouleh !

1.pătrunjel 4-5 legături
2.roşii 3-4 buc
3.castravete lung 1/2 buc
4.mentă 1/2 leg
5.couscous sau bulgur fin 100 gr
6.ulei de măsline
7.sare, piper
8.lămâie sau lime 1 buc

pătrunjelul de spală şi se usucă bine, se toacă mărunt
roşiile se spală,se curată de samburi, şi se toacă cubuleţe
castravetele se curată de coajă, se toacă cubuleţe
mentă se spală, se usucă bine şi se toacă mărunt.
couscous ul sau bulgurul se pune într un bol peste care se toarnă apă fierbinte şi se lasă la înmuiat 10 minute.
toate ingredientele se pun într un bol suficient de mare pentru a putea fi amestecate cu uşurinţă. compoziţia astfel obţinută se asezonează cu sare şi piper, se adaugă ulei de măsline şi zeamă de lime/ lămâie.
înainte de consum este recomandată depozitarea la rece 2-3 ore.

va recomand că atunci când adăugaţi mentă să o faceţi treptat, adăugaţi întâi jumătate din cantitatea propusă. rând pe rând, după gust şi după preferinţele fiecăruia mai adăugaţi sau nu, cum consideraţi necesar.












Multumesc si de aceasta data prietenei mele, Daliana Pacuraru pentru minunatele fotografii !!!
Cu prietenie, 
rdb

vineri, 31 octombrie 2014

Piept de pui in crusta cu nuca @agro tv network & chef parade

Dragii mei,cu câteva zile în urmă primesc un telefon. Rareş Habeanu, director de programe la AgroTV mă sună şi mă întreabă : "Sergiu, tu găteşti ?"  Zic: "da!","Bine! Vrei să prezinţi o reţeta pentru noi?", a venit şi următoarea întrebare...   Zic: "Păi....  da!!!"

 De ce am zis da, nu ştiu !!! Aşa cum mulţi dintre voi ştiu, muncesc în tv din 1992.Nu am apărut niciodată în vreo producţie tv, nu am considerat oportun. Nu m-am gândit vreodată că locul meu ar fi acolo...  Nici acum nu cred, doar că, mi s-a oferit ocazia de a combina pasiunea pentru bucătăreală cu posibilitatea de a arată public ce şi cum ştiu să produc în materie de coocking :)  Asta m-a ..fermecat!!!
 Aşa,că zis şi făcut, cea care realizează emisiunea "Mereu în formă", Ruxandra Ilie,m-a contactat, am stabilit ce e de făcut,au urmat chestiuni de producţie. Nu mai lungesc vorba şi prefer să va ofer reţeta pe care am propus-o şi pe care am realizat-o, pentru prima dată în faţă unei camere tv:

Piept de pui în crustă cu nuca ( 2 porţii )

1.piept de pui, 1 buc
2.pâine proaspătă ( nu veche,nu uscată), 150-200 gr.
3.nuca măcinată grosier, nu fin, 150 gr.
4.ulei de măsline
5.cimbru
6.sare mare,piper proaspăt râşnit
7.lămâie, ½ buc

Se pregăteşte cuptorul la 170 oC şi o tavă în care am pus hârtie de copt.
Pieptul de pui se porţionează, din fiecare jumătate scoatem cam 3-4 felii, în funcţie de mărimea acestuia. Se asezonează cu sare şi piper, se lasă deoparte, acoperit cu folie. Dacă îl pregătim cu mult timp înaintea gătirii îl păstrăm la frigider. Nu folosim pâine veche, uscată, tocmai pentru a nu o transforma în pesmet. O mărunţim grosier în blender.Nuca pe care am tocat o uşor, o mărunţim câteva secunde în blender, dar nu fin ca pentru cozonac, bucăţile de nuca să arate cam că cele de pâine. Crusta are în compoziţie pâinea şi nuca trecute prin blender, cimbru, sare, piper, şi ulei de măsline pentru a lega compoziţia. Se amestecă toate ingredientele până la obţinerea unei compoziţii uniforme ca şi consistenta, aspect.
În tava pregătită mai devreme, aşezăm cu ajutorul unei linguri crusta în strat subţire, peste crustă pieptul de pui pregătit, apoi din nou crustă să acoperim în întregime carnea. Nivelăm cu lingura pentru a obţine un aspect uniform al crustei. Intorducem la cuptor pentru 10-12 minute. Dacă dorim o crustă mai rumenită putem lasă maxim 15 minute în cuptor, eventual reducem temperatura.
Salată de varză roşie ( 2 porţii )
1.varză roşie, 300gr.
2.roşii, 1-2 buc medii
3.ulei de măsline, 2 linguri
4.lămâie, ½ buc
5.sare, piper
Varza roşie o tocăm fin, roşiile curăţate de pulpă le tocăm cubuleţe. Le punem împreună într un bol de salată, adăugăm sare, piper proaspăt râşnit şi ulei de măsline. La final stoarcem lămâie din belşug. Amestecăm totul şi până la servire păstrăm la frigider.

Pe platou, alături de feliile de pui în crustă se aşează salată de varză, şi o felie sau două de lămâie.











Trebuie să le mulţumesc prietenilor mei, Daliana Păcuraru, Mihai Bauman şi Anca Mitu ( Chef Parade) pentru susţinerea şi sprijinul lor !!!

Cu prietenie, 
rdb

PS: azi sambata, 01 11 2014, ora 12.30 si redifuzare duminica, 02 11 2014, ora 9.30 - agroTv network, sau online: http://www.agro-tv.ro/live/